LU1F22E5K6HE834
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
LU1F22E5K6HE834
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Circuit | Lift, Normal Closed with Pressure Compensator |
| Displacement | 6.16 cm³/rev |
| Feature | Pressure Up to 207 bar (3,000 psi)|Flow Up to 6.2 cc/rev (3 gpm)Reservoir size Up to 6 Liters |
| Installation Position | Horizontal |
| Main Port Connections | SAE |
| Model Code | LU1F22E5K6HL834 |
| Motor Power | 2.2 kW |
| Oil Tank | 6 l |
| Product Height | 7.381 in |
| Product Length/Depth | 21.61 in |
| Product Type | Mobile Packaged Systems |
| Product Volume | 1807.174 in³ |
| Product Weight | 24.5 kg |
| Product Width | 11.33 in |
| Relief Valve Set Pressure | 1706.8 Psi |
| Solenoid Voltage | 200 V |
| Sub-brand | None |
| Trade Name | LU Series |
| Voltage | 200 V |