LUMF05E2K1HL832
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
LUMF05E2K1HL832
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Circuit | Lift, Normal Closed with Pressure Compensator |
| Displacement | 2.07 cm³/rev |
| Feature | Pressure Up to 207 bar (3,000 psi)|Flow Up to 6.2 cc/rev (3 gpm)Reservoir size Up to 6 Liters |
| Installation Position | Horizontal |
| Main Port Connections | SAE |
| Model Code | LUMF05E2K3HL832 |
| Motor Power | .55 kW |
| Oil Tank | 1.3 l |
| Product Height | 7.027 in |
| Product Length/Depth | 13.66 in |
| Product Type | Mobile Packaged Systems |
| Product Volume | 1087.553 in³ |
| Product Weight | 14.5 kg |
| Product Width | 11.33 in |
| Relief Valve Set Pressure | 1706.8 Psi |
| Solenoid Voltage | 24 V |
| Sub-brand | None |
| Trade Name | LU Series |
| Voltage | 200 V |