M155180001
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
M155180001
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Abrasion resistance | Premium |
| Application | DELIVERY OF VERY HIGH TEMPERATURE EXHAUST GASES AND SEA WATER IN COOLING SYSTEMS OF MARINE VEHICLES, WHERE HIGH PERFORMANCE AND EXTRA FLEXIBILITY ARE REQUIRED |
| Burst pressure | 218 Psi |
| Color | Black |
| Cover material | Silicone |
| Inside diameter | 180 mm |
| Lay line style | Embossed |
| Outside diameter | 195 mm |
| Product Height | 195 mm |
| Product Length/Depth | 18300 mm |
| Product Volume | 695.858 dm³ |
| Product Weight | 104.1200277 kg |
| Product Width | 195 mm |
| Reinforcement material | High-tensile synthetic rubber |
| Tube material | Silicone |
| Working pressure | 73 Psi |
| Working temperature - max | 350 °F |
| Working temperature - min | -65 °F |