Synflex by Danfoss
M204-B3909
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
M204-B3909
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Application | Resistant to most chemicals and hydrocarbons. |
| Bend radius - min | 16 in |
| Brand | Synflex by Danfoss |
| Burst pressure | 1100 Psi |
| Color | Red |
| Cover material | Vinyl Nitrile |
| Feature | UV resistance last longer than all competitorsHundreds of styles to choose fromRugged enough to stand up to the toughest applications |
| Inside diameter | 1 in |
| Lay line style | Ink Jet |
| Outside diameter | 1.44 in |
| Product Height | 1.438 in |
| Product Length/Depth | 300 ft |
| Product Type | Thermoplastic Specialty Hose and Tubing |
| Product Volume | 7464.96 in³ |
| Product Weight | 192 lb |
| Product Width | 1.438 in |
| Reinforcement material | Polyester |
| Sub-brand | None |
| Trade Name | M204 Series |
| Tube material | Nitrile |
| Tube wall thickness | .219 in |
| Working pressure | 275 Psi |
| Working temperature - max | 180 °F |
| Working temperature - min | -40 °F |