
M41157X6X14
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
If you're looking for a similar product, you can check out other options within the same product type by visiting the product type page.: Brass and other adapters
Recommended replacement: FF4215-0614S
M41157X6X14
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| End gender 1 | Male |
| End Size 1 | 9/16 IN |
| End type 1 | JIC 37 |
| End type 2 | Metric |
| Inside diameter (bore hole size) | .6089 in |
| Packaged Height | 5.5 in |
| Packaged Length | 6.75 in |
| Packaged Volume | 250.594 in³ |
| Packaged Weight | .5 lb |
| Packaged Width | 6.75 in |
| Product Height | .75 in |
| Product Length/Depth | 2.25 in |
| Product material | Carbon steel |
| Product Volume | 1.266 in³ |
| Product Weight | .5 lb |
| Product Width | .75 in |
| Thread sealant | No |
| Thread Size 1 | 9/16-18 |
| Thread Size 2 | M14x1.5 |
| UNSPSC | 40171701 |
| UPC | 757522086004 |