M711032200
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
M711032200
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Application | cleaning and blasting metal , stone and concrete surfaces |
| Bend radius - min | 320 mm |
| Burst pressure | 522 Psi |
| Color | Black |
| Construction | 2 Ply Spiral |
| Cover material | SBR Blend |
| Inside diameter | 32 mm |
| Lay line style | Embossed |
| Outside diameter | 48 mm |
| Product Height | 48 mm |
| Product Length/Depth | 61000 mm |
| Product Volume | 140.544 dm³ |
| Product Weight | 71.519755 kg |
| Product Width | 48 mm |
| Reinforcement material | Textile and Copper Anti-static Wire |
| Tube material | Nitrile |
| Working pressure | 174 Psi |
| Working temperature - max | 158 °F |
| Working temperature - min | -40 °F |