M91-46250
Model code: MPT-046-C-A-D-C-A-AA-B-B-A-A-BFF-CD-A-GG-B-D-A-A-BFF-CD-A-GG-A-NNN-***
This product has been discontinued.
M91-46250
Product specifications
Characteristic | Value | Description |
|---|---|---|
| BASE DISPLACEMENT | 046 | 46cc/rev (2.80cir) |
| C: SWASHPLATE | B | Pressure balanced swashplate |
| D: FRONT SEAL GROUP | B | Shaft seal FKM for direct displacement control-front section |
| E: INPUT SHAFT | A | 15 tooth 16/32 spline |
| G: CHARGE PUMP DISPL | C | 22.9 cc/rev |
| H: CHG PRS RLF VALVE SET | A | 16 bar (230 psi) |
| J: FILTRATION | AA | Suction filtration with charge pump |
| K: DISPL, FRT PMP | A | Full displacement |
| L: BYP VALVE, FRT PMP | A | Bypass valve |
| M: SYS PRS PROT, FRT PMP | BFF | 250 bar (3625 psi) / 250 bar (3625 psi) |
| P: HANDLE POSITION FRT PMP | A | Not applicable |
| Product | MPT | Tandem pump |
| Q: SWASHPLATE GROUP, RR PMP | B | Swashplate group-std |
| S: AUX MTG PAD | A | SAE A - 9 tooth |
| T: SPECIAL HARDWARE FEATURES | NNN | None, black paint, Danfoss tag |
| Type | C | 25cc product type |
| U: DISPL, REAR PUMP | A | Full displacement |
| V: SYS PRS PROT, RR PMP | BFF | 250 bar (3625 psi) / 250 bar (3625 psi) |