M9600X16X16
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
If you're looking for a similar product, you can check out other options within the same product type by visiting the product type page.: Steel adapters
Recommended replacement: FF4179-1616S
M9600X16X16
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| End gender 1 | Female |
| End Size 1 | 1 IN |
| End Size 2 | 1 IN |
| End type 1 | SAE 37 |
| End type 2 | BSPT |
| Finish/plating | DURA-KOTE |
| Hex Size 1 | 1.063 in |
| Inside diameter (bore hole size) | .2969 in |
| Packaged Height | 5.5 in |
| Packaged Length | 6.75 in |
| Packaged Volume | 250.594 in³ |
| Packaged Weight | .5 lb |
| Packaged Width | 6.75 in |
| Product Height | 1.5 in |
| Product Length/Depth | 2.48 in |
| Product material | Carbon steel |
| Product Volume | 5.58 in³ |
| Product Weight | .511 lb |
| Product Width | 1.5 in |
| Thread sealant | No |
| UNSPSC | 40172500 |
| UPC | 725975700266 |