M9600X20X20
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
If you're looking for a similar product, you can check out other options within the same product type by visiting the product type page.: Steel adapters
Recommended replacement: FF4179-2020S
M9600X20X20
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| End gender 1 | Female |
| End Size 1 | 1 IN |
| End Size 2 | 1 IN |
| End type 1 | SAE 37 |
| End type 2 | BSPT |
| Finish/plating | DURA-KOTE |
| Inside diameter (bore hole size) | .2969 in |
| Packaged Height | 5.5 in |
| Packaged Length | 6.75 in |
| Packaged Volume | 250.594 in³ |
| Packaged Weight | .5 lb |
| Packaged Width | 6.75 in |
| Product Height | 2 in |
| Product Length/Depth | 2.64 in |
| Product material | Carbon steel |
| Product Volume | 10.56 in³ |
| Product Weight | 1.031 lb |
| Product Width | 2 in |
| Thread sealant | No |
| Thread Size 1 | 1-1/4 |
| Thread Size 2 | 1-1/4 |
| UNSPSC | 40172500 |
| UPC | 725975769010 |