
M9700X8X12
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
If you're looking for a similar product, you can check out other options within the same product type by visiting the product type page.: Steel adapters
Recommended replacement: FF4180-0812S
M9700X8X12
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| End gender 1 | Female |
| End type 1 | SAE 37 |
| End type 2 | Metric |
| Finish/plating | DURA-KOTE |
| Inside diameter (bore hole size) | .8449 in |
| Packaged Height | 5.5 in |
| Packaged Length | 6.75 in |
| Packaged Volume | 250.594 in³ |
| Packaged Weight | .5 lb |
| Packaged Width | 6.75 in |
| Product Height | .88 in |
| Product Length/Depth | 1.78 in |
| Product material | Carbon steel |
| Product Volume | 1.378 in³ |
| Product Weight | .153 lb |
| Product Width | .88 in |
| Thread sealant | No |
| Thread Size 2 | M16 x 1.5 |
| UNSPSC | 40172500 |
| UPC | 725975734001 |