
Danfoss
MA8AD761
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
MA8AD761
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Auxiliary mounting features (rear) | None |
| Brand | Danfoss |
| Configuration | Single |
| Continuous pressure - max | 172 bar |
| Continuous working temperature - max | 220 °F |
| Design code | A |
| Displacement | 10.77 cm³/rev |
| Feature | Compact designQuiet operationImproved efficiency |
| Identification | Standard |
| Intermittent pressure - max | 137 bar |
| Minimum continuous oil viscosity | 32 cSt |
| Product Height | 3.9 in |
| Product Length/Depth | 5.23 in |
| Product Type | Gear Motor |
| Product Volume | 81.792 in³ |
| Product Weight | 1.72 kg |
| Product Width | 4.01 in |
| Special features | None |
| Sub-brand | None |
| Test data | Unit Specific |
| Trade Name | Series 26 |
| Unit type | Plain |
| Working temperature - min | -20 °F |