
Danfoss Dowmax
MB150AC080
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
MB150AC080
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Brake Release Pressure | 174 Psi |
| Brand | Danfoss |
| Feature | Optimal power outputHigh Performance at low speedsHigh starting torque and high overall efficiency |
| Gear ratio | 5.053 |
| Identification | None |
| Maximum Displacement | 175 cm³/rev |
| Minimum Displacement | 152 cm³/rev |
| Model Code | MB150AC080 |
| Mounting Type | Flange |
| Output Shaft Length | 1.98818898 in |
| Output Shaft Spline/Drive Type | Metric Spline Shaft |
| Parking Brake | None |
| Pressure Rating | 3988 Psi |
| Product Height | 11.02 in |
| Product Length/Depth | 14.27 in |
| Product Type | Axial Piston Motor |
| Product Volume | 1577.272 in³ |
| Product Weight | 156.5 lb |
| Product Width | 10.03 in |
| Special features | None |
| Style | Axial |
| Sub-brand | Dowmax |
| Torque | 765 Nm |
| Trade Name | ME Series |
| Type | Axial |