
Danfoss Dowmax
MB150AP080
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
MB150AP080
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Brake Release Pressure | 11 bar |
| Brand | Danfoss |
| Feature | Optimal power outputHigh Performance at low speedsHigh starting torque and high overall efficiency |
| Gear ratio | 5.053 |
| Identification | None |
| Main Port Type | Threaded |
| Maximum Displacement | 175 cm³/rev |
| Minimum Displacement | 152 cm³/rev |
| Model Code | MB150AP080 |
| Mounting Type | Flange |
| Output Shaft Length | 1.99 in |
| Output Shaft Spline/Drive Type | Metric Spline Shaft |
| Parking Brake | None |
| Pressure Rating | 274 bar |
| Product Height | 11.02 in |
| Product Length/Depth | 14.2 in |
| Product Type | Axial Piston Motor |
| Product Volume | 1569.535 in³ |
| Product Weight | 156.5 lb |
| Product Width | 10.03 in |
| Special features | None |
| Style | Axial |
| Sub-brand | Dowmax |
| Torque | 765 Nm |
| Trade Name | ME Series |
| Type | Axial |