
Danfoss Dowmax
MB175AG100S266
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
MB175AG100S266
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Brake Release Pressure | 11 bar |
| Brand | Danfoss |
| Design code | A |
| Feature | Optimal power outputHigh Performance at low speedsHigh starting torque and high overall efficiency |
| Gear ratio | 5.053 |
| Identification | None |
| Main Port Type | Threaded |
| Maximum Displacement | 152 cm³/rev |
| Model Code | MB175AG100S266 |
| Mounting Type | Flange |
| Output Shaft Length | 1.99 in |
| Parking Brake | None |
| Pressure Rating | 274 bar |
| Product Height | 11.02 in |
| Product Length/Depth | 14.2 in |
| Product Type | Axial Piston Motor |
| Product Volume | 1569.535 in³ |
| Product Weight | 156.5 lb |
| Product Width | 10.03 in |
| Special features | None |
| Style | Axial |
| Sub-brand | Dowmax |
| Torque | 765 Nm |
| Trade Name | ME Series |
| Type | Axial |