
Danfoss Dowmax
MB350BC075
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
MB350BC075
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Automatic 2-speed | No |
| Brake Release Pressure | 10 bar |
| Brand | Danfoss |
| Design code | C |
| Feature | Optimal power outputHigh Performance at low speedsHigh starting torque and high overall efficiency |
| Gear ratio | 5.053 |
| Identification | None |
| Main Port Type | Threaded |
| Maximum Displacement | 350 cm³/rev |
| Model Code | MB350BC075 |
| Mounting Type | Flange |
| Output Shaft Length | 2.76 in |
| Output Shaft Spline/Drive Type | Metric Parallel Keyed Shaft with Screws for Key Retention Plate |
| Parking Brake | None |
| Pressure Rating | 275 bar |
| Product Height | 11.2 in |
| Product Length/Depth | 14.2 in |
| Product Type | Axial Piston Motor |
| Product Volume | 1595.171 in³ |
| Product Weight | 132.28 lb |
| Product Width | 10.03 in |
| Special features | None |
| Style | Axial |
| Sub-brand | Dowmax |
| Torque | 1530 Nm |
| Trade Name | ME Series |
| Type | Axial |