MC5315X8X22
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
If you're looking for a similar product, you can check out other options within the same product type by visiting the product type page.: Steel adapters
Recommended replacement: GG108-NP08-22
MC5315X8X22
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| End gender 1 | Male |
| End type 1 | SAE 37 |
| End type 2 | Metric |
| Inside diameter (bore hole size) | .4219 in |
| Packaged Height | 5.5 in |
| Packaged Length | 6.75 in |
| Packaged Volume | 250.594 in³ |
| Packaged Weight | .5 lb |
| Packaged Width | 6.75 in |
| Product Height | 1.06 in |
| Product Length/Depth | 1.61 in |
| Product Volume | 1.809 in³ |
| Product Weight | .186 lb |
| Product Width | 1.06 in |
| Thread sealant | No |
| Thread Size 2 | M22x1.5 |
| UNSPSC | 40172500 |
| UPC | 725975015131 |