MC5405X6X6
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
If you're looking for a similar product, you can check out other options within the same product type by visiting the product type page.: Steel adapters
Recommended replacement: GG310-NP06-06
MC5405X6X6
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | 90 Degree |
| End Size 1 | 3/8–19 |
| End Size 2 | 3/8 IN |
| End type 1 | BSPT |
| End type 2 | MPT |
| Finish/plating | DURA-KOTE |
| Item type | BSPT /MPT Elbow Adapter |
| Packaged Height | 5.5 in |
| Packaged Length | 6.75 in |
| Packaged Volume | 250.594 in³ |
| Packaged Weight | .5 lb |
| Packaged Width | 6.75 in |
| Product Height | 1.14 in |
| Product Length/Depth | 1.22 in |
| Product material | Carbon steel |
| Product Volume | 1.043 in³ |
| Product Weight | .156 lb |
| Product Width | .75 in |
| Thread sealant | No |
| UNSPSC | 40172500 |
| UPC | 725975015223 |