
Danfoss Dowmax
ME175C
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
ME175C
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Brake Release Pressure | 10 bar |
| Brand | Danfoss |
| Feature | Optimal power outputHigh Performance at low speedsHigh starting torque and high overall efficiency |
| Gear ratio | 5.053 |
| Identification | None |
| Main Port Type | Threaded |
| Maximum Displacement | 175 cm³/rev |
| Model Code | ME175C |
| Mounting Type | Flange |
| Output Shaft Length | 3.7007874 in |
| Output Shaft Spline/Drive Type | Metric Spline Shaft |
| Parking Brake | None |
| Pressure Rating | 275 bar |
| Product Height | 10.47244094 in |
| Product Length/Depth | 10.5511811 in |
| Product Type | Axial Piston Motor |
| Product Volume | 1109.316 in³ |
| Product Weight | 92.59 lb |
| Product Width | 10.03937008 in |
| Special features | None |
| Style | Axial |
| Sub-brand | Dowmax |
| Torque | 765 Nm |
| Trade Name | ME Series |
| Type | Axial |