
Danfoss Dowmax
ME1900-CW
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
ME1900-CW
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Brake Release Pressure | 174 Psi |
| Brand | Danfoss |
| Feature | Optimal power outputHigh Performance at low speedsHigh starting torque and high overall efficiency |
| Gear ratio | 25.53 |
| Identification | None |
| Main Port Type | Threaded |
| Maximum Displacement | 1868 cm³/rev |
| Model Code | ME1900CW |
| Mounting Type | Flange |
| Output Shaft Length | 3.7007874 in |
| Output Shaft Spline/Drive Type | Metric Parallel Keyed Shaft with Screws for Key Retention Plate |
| Parking Brake | None |
| Pressure Rating | 3553 Psi |
| Product Height | 16.85 in |
| Product Length/Depth | 21.3 in |
| Product Type | Axial Piston Motor |
| Product Volume | 5297.438 in³ |
| Product Weight | 595.25 lb |
| Product Width | 14.76 in |
| Special features | None |
| Style | Axial |
| Sub-brand | Dowmax |
| Torque | 7290 Nm |
| Trade Name | ME Series |
| Type | Axial |