
Danfoss Dowmax
ME300BKE
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
ME300BKE
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Brake Release Pressure | 174 Psi |
| Brand | Danfoss |
| Design code | C |
| Feature | Optimal power outputHigh Performance at low speedsHigh starting torque and high overall efficiency |
| Gear ratio | 5.053 |
| Identification | None |
| Main Port Type | Threaded |
| Maximum Displacement | 300 cm³/rev |
| Model Code | ME300BKE |
| Mounting Type | Flange |
| Output Shaft Length | 2.76 in |
| Output Shaft Spline/Drive Type | Inch Size Parallel Keyed Shaft |
| Parking Brake | None |
| Pressure Rating | 3988 Psi |
| Product Height | 9.448 in |
| Product Length/Depth | 14.25 in |
| Product Type | Axial Piston Motor |
| Product Volume | 1350.379 in³ |
| Product Weight | 132.28 lb |
| Product Width | 10.03 in |
| Special features | None |
| Style | Axial |
| Sub-brand | Dowmax |
| Torque | 1320 Nm |
| Trade Name | ME Series |
| Type | Axial |