
Danfoss Dowmax
ME850BPS2649
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
ME850BPS2649
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Brake Release Pressure | 12 bar |
| Brand | Danfoss |
| Feature | Optimal power outputHigh Performance at low speedsHigh starting torque and high overall efficiency |
| Gear ratio | 5.053 |
| Identification | None |
| Main Port Type | Threaded |
| Maximum Displacement | 848 cm³/rev |
| Model Code | ME850BPS2649 |
| Mounting Type | Flange |
| Output Shaft Length | 3.54330709 in |
| Output Shaft Spline/Drive Type | 1/10 Tapered Shaft |
| Parking Brake | None |
| Pressure Rating | 275 bar |
| Product Height | 11.89 in |
| Product Length/Depth | 18.58 in |
| Product Type | Axial Piston Motor |
| Product Volume | 2556 in³ |
| Product Weight | 271.17 lb |
| Product Width | 11.57 in |
| Special features | None |
| Style | Axial |
| Sub-brand | Dowmax |
| Torque | 3708 Nm |
| Trade Name | ME Series |
| Type | Axial |