
Danfoss Dowmax
MK300-CF2C
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
MK300-CF2C
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Brake Release Pressure | 12 bar |
| Brand | Danfoss |
| Feature | Optimal power outputHigh Performance at low speedsHigh starting torque and high overall efficiency |
| Gear ratio | 25.53 |
| Identification | None |
| Main Port Type | Threaded |
| Maximum Displacement | 1868 cm³/rev |
| Model Code | MK300-CF2C MK300-CF2C |
| Mounting Type | Flange |
| Output Shaft Length | 3.7 in |
| Output Shaft Spline/Drive Type | 1/10 Tapered Shaft |
| Parking Brake | None |
| Pressure Rating | 275 bar |
| Product Height | 16.8 in |
| Product Length/Depth | 21.3 in |
| Product Type | Axial Piston Motor |
| Product Volume | 5260.248 in³ |
| Product Weight | 595.25 lb |
| Product Width | 14.7 in |
| Special features | None |
| Style | Axial |
| Sub-brand | Dowmax |
| Torque | 7290 Nm |
| Trade Name | ME Series |
| Type | Axial |