Danfoss Hansen
ML12H46143
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
ML12H46143
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| Application | Agriculture, Hydraulic Tool, General Industry, Construction, Fluid Transfer, Transportation, Military, Law Enforcement/Rescue, Chemical, Oil and Gas, Consumer Products, HVAC, Food and Beverage, Trucks, Aerospace, Medical |
| Brand | Danfoss |
| Connection style | Manual Connect |
| Feature | Quick connect and disconnectNo need for special toolsExceeds ISO 16028 operating pressures |
| Internal connection type | Ball Lock |
| Item type | Female Half |
| Latch type | Flat latch |
| Media | Hydraulic |
| Product Height | 1.16 in |
| Product Length/Depth | 2.68 in |
| Product Type | Quick Disconnect Couplings |
| Product Volume | 3.606 in³ |
| Product Weight | .54 lb |
| Product Width | 1.16 in |
| Safety locking mechanism | Sleeve lock |
| Seal material | FKM |
| Sub-brand | Hansen |
| Thread sealant | No |
| Trade Name | MLFF Series |
| Valve type | 2 way |