
Danfoss Hansen
ML12K46143
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
ML12K46143
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Air inclusion - max | 91.3 cm³ |
| Angle (shape) | Straight |
| Application | Agriculture, Hydraulic Tool, General Industry, Construction, Fluid Transfer, Transportation, Military, Law Enforcement/Rescue, Chemical, Oil and Gas, Consumer Products, HVAC, Food and Beverage, Trucks, Aerospace, Medical |
| Body size | 1 1/2 |
| Brand | Danfoss |
| Certification(s) | ISO 7241-1 Series B |
| Connection style | Manual Connect |
| End gender 1 | Male |
| End gender 2 | Female |
| End Size 2 | 1 1/2 IN |
| End type 1 | Push to Connect |
| End type 2 | NPTF |
| Feature | Quick connect and disconnectNo need for special toolsExceeds ISO 16028 operating pressures |
| Flow rate | 99 gal/min |
| Fluid compatibility | Hydraulic service |
| Fluid loss | 91.3 cm³ |
| Hex Size 1 | 2.38 in |
| Internal connection type | Ball Lock |
| Item type | Male Half |
| Latch type | Push/pull |
| Media | Hydraulic |
| Operating pressure | 2200 Psi |
| Product Height | 2.74 in |
| Product Length/Depth | 4.76 in |
| Product material | 316 Stainless Steel |
| Product Type | Quick Disconnect Couplings |
| Product Volume | 35.736 in³ |
| Product Weight | 2.327 lb |
| Product Width | 2.74 in |
| Safety locking mechanism | None |
| Seal material | FKM |
| Sub-brand | Hansen |
| Thread sealant | No |
| Thread Size 2 | 1 1/2-11 1/2 |
| Trade Name | HK Series |
| Valve type | 2 way |
| Working pressure | 2200 Psi |
| Working temperature - max | 400 °F |
| Working temperature - min | -40 °F |