
Danfoss Hansen
ML16FFS16S143
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
ML16FFS16S143
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| Application | Agriculture, Hydraulic Tool, General Industry, Construction, Fluid Transfer, Transportation, Military, Law Enforcement/Rescue, Chemical, Oil and Gas, Consumer Products, HVAC, Food and Beverage, Trucks, Aerospace, Medical |
| Brand | Danfoss |
| Connection style | Manual Connect |
| End gender 1 | Female |
| End gender 2 | Female |
| End Size 2 | 3/4 IN |
| End type 1 | Push to Connect |
| End type 2 | NPT |
| Feature | Quick connect and disconnectNo need for special toolsExceeds ISO 16028 operating pressures |
| Internal connection type | Ball Lock |
| Item type | Female Half |
| Latch type | Flat latch |
| Media | Hydraulic |
| Product Height | 1.56 in |
| Product Length/Depth | 2.83 in |
| Product Type | Quick Disconnect Couplings |
| Product Volume | 6.887 in³ |
| Product Weight | .715 lb |
| Product Width | 1.56 in |
| Safety locking mechanism | Sleeve lock |
| Seal material | FKM |
| Sub-brand | Hansen |
| Thread sealant | No |
| Thread Size 2 | 3/4-14 |
| Trade Name | MLFF Series |
| Valve type | 2 way |