Danfoss Hansen
ML2UQP25BSMRD
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
ML2UQP25BSMRD
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| Application | Danfoss UQD is designed for fluid transfer and electronics cooling applications |
| Brand | Danfoss |
| End gender 1 | Male |
| End gender 2 | Male |
| End Size 2 | 1/8 IN |
| End type 1 | Push to Connect |
| End type 2 | BSPP |
| Feature | Quick connect and disconnectNo need for special toolsExceeds ISO 16028 operating pressures |
| Flow rate | .55 gal/min |
| Fluid loss | .02 cm³ |
| Hex Size 1 | .59 in |
| Item type | Male Half |
| Latch type | Push/pull |
| Media | Hydraulic |
| Product Height | .59 in |
| Product Length/Depth | 1.51 in |
| Product material | Stainless Steel |
| Product Type | Quick Disconnect Couplings |
| Product Volume | .526 in³ |
| Product Width | .59 in |
| Safety locking mechanism | None |
| Seal material | EPDM |
| Sub-brand | Hansen |
| Thread sealant | No |
| Thread Size 2 | G1/8-28 |
| Trade Name | UQD series |
| Working pressure | 290 Psi |
| Working temperature - max | 302 °F |
| Working temperature - min | -40 °F |