Danfoss Hansen
ML2UQP25ORMBL
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
ML2UQP25ORMBL
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| Application | Agriculture, Hydraulic Tool, General Industry, Construction, Fluid Transfer, Transportation, Military, Law Enforcement/Rescue, Chemical, Oil and Gas, Consumer Products, HVAC, Food and Beverage, Trucks, Aerospace, Medical |
| Body size | 1/8 |
| Brand | Danfoss |
| End gender 1 | Male |
| End gender 2 | Male |
| End Size 2 | 1/8 IN |
| Feature | Quick connect and disconnectNo need for special toolsExceeds ISO 16028 operating pressures |
| Hex Size 1 | .65 in |
| Item type | Male Half |
| Product Height | .67 in |
| Product Length/Depth | 1.51 in |
| Product Type | Quick Disconnect Couplings |
| Product Volume | .678 in³ |
| Product Width | .67 in |
| Safety locking mechanism | None |
| Sub-brand | Hansen |
| Thread sealant | No |
| Thread Size 2 | G1/8-28 |
| Trade Name | UQD series |