Danfoss Hansen
ML2UQS25MHABL
This product has been discontinued.
The product is no longer available for purchase, but you can still find information about it, including service manuals, drawing etc.
ML2UQS25MHABL
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| Application | Danfoss UQD is designed for fluid transfer and electronics cooling applications |
| Brand | Danfoss |
| End gender 1 | Female |
| End gender 2 | Male |
| End type 1 | Push to Connect |
| End type 2 | Barb |
| Feature | Quick connect and disconnectNo need for special toolsExceeds ISO 16028 operating pressures |
| Hex Size 1 | .55 in |
| Item type | Female Half |
| Product Height | .9 in |
| Product Length/Depth | 2.57 in |
| Product material | Stainless Steel |
| Product Type | Quick Disconnect Couplings |
| Product Volume | 2.082 in³ |
| Product Weight | .14 lb |
| Product Width | .9 in |
| Sub-brand | Hansen |
| Thread sealant | No |
| Trade Name | UQD series |
| Working pressure | 290 Psi |
| Working temperature - max | 302 °F |
| Working temperature - min | -40 °F |