NH1625C175S0350
This product has been discontinued.
NH1625C175S0350
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Angle (shape) | Straight |
| Application | General purpose |
| Brand | Danfoss |
| End gender 1 | Female |
| End gender 2 | Female |
| End Size 1 | 1.75 IN |
| End Size 2 | 1.75 IN |
| End type 1 | Compression |
| End type 2 | Compression |
| Item type | Flexmaster Complete Assembly |
| Product Height | 2.956 in |
| Product Length/Depth | 3.5 in |
| Product material | Stainless Steel |
| Product Type | Tube and Pipe Joints |
| Product Volume | 42.522 in³ |
| Product Width | 4.11 in |
| Sub-brand | Flexmaster |
| Thread sealant | No |
| Torque | 90 IN-LBS |
| Trade Name | None |
| Tube / Pipe Size (OD) | 1.75 in |