SXC0011G
This product has been discontinued.
SXC0011G
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Adjustable Stroke | Yes |
| Application | Pneumatic medium duty application |
| Bore diameter | 1.5 in |
| Chrome Plated Bore | Yes |
| Construction type | Threaded |
| Cushion Location | None |
| Cushions | Non-cushioned |
| Feature | Engineered for long lifeClean, compact designSmooth, reliable operation |
| Model Code | TA25CADA1AASXC0011G |
| Mounting style | Double Rod Keyed Side Lug |
| Net Stroke Length | .75 in |
| Non-Rotating | No |
| Piston Seal Material | Nitrile |
| Piston Seal Type | Special, U-cup |
| Port Location | Head 1-Cap 1 |
| Product Height | 1.75 in |
| Product Length/Depth | 11 in |
| Product Type | Threaded |
| Product Volume | 33.688 in³ |
| Product Weight | 5.03 lb |
| Product Width | 1.75 in |