SXC0015G
This product has been discontinued.
SXC0015G
| Adjustable Stroke | Yes |
| Application | Pneumatic medium duty application |
| Bore diameter | 1.5 in |
| Chrome Plated Bore | Yes |
| Construction type | Threaded |
| Cushion Location | Head 1-Cap 1 |
| Cushions | Cushioned both ends |
| Feature | Engineered for long lifeClean, compact designSmooth, reliable operation |
| Model Code | TA01CKBA1AA11000 |
| Mounting style | Side Lug |
| Net Stroke Length | 11 in |
| Non-Rotating | No |
| Piston Seal Material | Nitrile |
| Piston Seal Type | Special, U-cup |
| Port Location | Head 1-Cap 1 |
| Product Height | 1.75 in |
| Product Length/Depth | 18.11 in |
| Product Type | Threaded |
| Product Volume | 55.462 in³ |
| Product Weight | 6.5 lb |
| Product Width | 1.75 in |