SXC0015H
This product has been discontinued.
SXC0015H
| Adjustable Stroke | Yes |
| Application | Pneumatic light duty application |
| Bore diameter | 1.5 in |
| Chrome Plated Bore | Yes |
| Close Stroke Tolerances | No |
| Construction type | Tie Rod |
| Cushion Location | Cap 2 |
| Cushions | Cushioned cap end |
| Feature | Advanced design featuresLightweight but strongBuilt to last |
| Model Code | VP10CRBA1AN14000 |
| Mounting style | Cap Clevis |
| Net Stroke Length | 14 in |
| Non-Rotating | No |
| Piston Seal Material | Viton-A |
| Piston Seal Type | Viton lip-type |
| Port Location | Head 1-Cap 1 |
| Port Type | NPTF |
| Product Height | 2 in |
| Product Length/Depth | 20.63 in |
| Product Type | Tie-Rod |
| Product Volume | 82.52 in³ |
| Product Weight | 14 lb |
| Product Width | 2 in |