SXC0015K
This product has been discontinued.
SXC0015K
| Adjustable Stroke | Yes |
| Application | Hydraulic medium duty application |
| Bore diameter | .75 in |
| Chrome Plated Bore | Yes |
| Close Stroke Tolerances | No |
| Construction type | Threaded |
| Cushion Location | None |
| Cushions | Non-cushioned |
| Feature | Clean, compact designSmooth, reliable operationEngineered for long life |
| Model Code | TB07AABD1AA01010 |
| Mounting style | Head Rectangular flange |
| Net Stroke Length | 1 in |
| Non-Rotating | No |
| Piston Seal Material | Viton-A |
| Piston Seal Type | Special, U-cup |
| Port Location | Head 1-Cap 1 |
| Product Height | 1.5 in |
| Product Length/Depth | 5 in |
| Product Type | Threaded |
| Product Volume | 9.375 in³ |
| Product Weight | 1.5 lb |
| Product Width | 1.25 in |