SXC0015N
This product has been discontinued.
SXC0015N
| Adjustable Stroke | Yes |
| Application | Pneumatic medium duty application |
| Bore diameter | 1.5 in |
| Chrome Plated Bore | Yes |
| Construction type | Threaded |
| Cushion Location | None |
| Cushions | Non-cushioned |
| Feature | Engineered for long lifeClean, compact designSmooth, reliable operation |
| Model Code | TA10CABA1AA01000 |
| Mounting style | Cap Clevis |
| Net Stroke Length | 1 in |
| Non-Rotating | No |
| Piston Seal Material | Nitrile |
| Piston Seal Type | Special, U-cup |
| Port Location | Head 1-Cap 1 |
| Product Height | 2 in |
| Product Length/Depth | 8.94 in |
| Product Type | Threaded |
| Product Volume | 35.76 in³ |
| Product Weight | 4 lb |
| Product Width | 2 in |