SXC0015R
This product has been discontinued.
Recommended replacement: 12035683
SXC0015R
| Adjustable Stroke | Yes |
| Application | Pneumatic medium duty application |
| Bore diameter | 2 in |
| Chrome Plated Bore | Yes |
| Construction type | Threaded |
| Cushion Location | None |
| Cushions | Non-cushioned |
| Feature | Engineered for long lifeClean, compact designSmooth, reliable operation |
| Model Code | TA10DABA1SA01800 |
| Mounting style | Cap Clevis |
| Net Stroke Length | 1.5 in |
| Non-Rotating | No |
| Piston Seal Material | Nitrile |
| Piston Seal Type | Special, U-cup |
| Port Location | Head 4-Cap 4 |
| Product Height | 2.25 in |
| Product Length/Depth | 11 in |
| Product Type | Threaded |
| Product Volume | 55.688 in³ |
| Product Weight | 7.8 lb |
| Product Width | 2.25 in |