SXC001N5
This product has been discontinued.
SXC001N5
| Adjustable Stroke | Yes |
| Application | Hydraulic medium duty application |
| Bore diameter | 1.5 in |
| Chrome Plated Bore | Yes |
| Close Stroke Tolerances | No |
| Construction type | Threaded |
| Cushions | Non-cushioned |
| Feature | Clean, compact designSmooth, reliable operationEngineered for long life |
| Model Code | TB07CABB1AA08000 |
| Mounting style | Head Rectangular flange |
| Net Stroke Length | 8 in |
| Non-Rotating | No |
| Piston Seal Material | Nitrile |
| Piston Seal Type | Cast Iron Ring, Glass-filled Teflon |
| Product Height | 2.5 in |
| Product Length/Depth | 14.94 in |
| Product Type | Threaded |
| Product Volume | 65.363 in³ |
| Product Weight | 5.7 lb |
| Product Width | 1.75 in |