SXC0025D
This product has been discontinued.
SXC0025D
| Adjustable Stroke | Yes |
| Application | Industrial application |
| Bore diameter | 2 in |
| Chrome Plated Bore | Yes |
| Close Stroke Tolerances | No |
| Construction type | Tie Rod |
| Cushion Location | Head 2-Cap 2 |
| Cushions | Cushioned both ends |
| Feature | Advanced design featuresLightweight but strongBuilt to last |
| Model Code | VP07DRGA1AN02000 |
| Mounting style | Head Rectangular flange |
| Net Stroke Length | 2 in |
| Non-Rotating | Yes |
| Piston Seal Material | Nitrile |
| Piston Seal Type | Nitrile lip-type |
| Port Location | Head 1-Cap 1 |
| Port Type | NPTF |
| Product Height | 2.5 in |
| Product Length/Depth | 6.5 in |
| Product Type | Tie-Rod |
| Product Volume | 67.031 in³ |
| Product Weight | 15 lb |
| Product Width | 4.125 in |
| Reciprocating | Yes |
| Rod 1 Diameter | 1 in |