SXC0025S
This product has been discontinued.
SXC0025S
| Adjustable Stroke | Yes |
| Application | Industrial application |
| Bore diameter | 4 in |
| Chrome Plated Bore | Yes |
| Close Stroke Tolerances | No |
| Construction type | Tie Rod |
| Cushion Location | Head 4-Cap 4 |
| Cushions | Cushioned both ends |
| Feature | Engineered for long lifeClean, compact designSmooth, reliable operation |
| Model Code | TA10H4BA1EA13000 |
| Mounting style | Cap Clevis |
| Net Stroke Length | 13 in |
| Non-Rotating | Yes |
| Piston Seal Material | Nitrile |
| Piston Seal Type | Nitrile lip-type |
| Port Type | NPTF |
| Product Height | 2.5 in |
| Product Length/Depth | 37.5 in |
| Product Type | Threaded |
| Product Volume | 234.375 in³ |
| Product Weight | 33.11 lb |
| Product Width | 2.5 in |
| Reciprocating | Yes |
| Rod 1 Diameter | 1.125 in |