SXH00055
This product has been discontinued.
SXH00055
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Adjustable Stroke | Yes |
| Application | Hydraulic heavy duty application |
| Bore diameter | 2 in |
| Brand | Danfoss |
| Chrome Plated Bore | Yes |
| Close Stroke Tolerances | No |
| Construction type | Tie Rod |
| Cushions | Cushioned both ends |
| Feature | Durable and reliableInnovative safety featuresComprehensive size options |
| Model Code | N5C-2.00X5.50-B-1.00-4-S-F-V-4-4 |
| Mounting style | Cap Clevis |
| Net Stroke Length | 5.5 in |
| Non-Rotating | Yes |
| Piston Seal Material | Nitrile |
| Piston Seal Type | Nitrile lip-type |
| Port Location | Head 4-Cap 4 |
| Port Type | SAE 4-Bolt Flange |
| Product Height | 3 in |
| Product Length/Depth | 14.025 in |
| Product Type | Tie-Rod |
| Product Volume | 126.225 in³ |
| Product Weight | 17.3 lb |
| Product Width | 3 in |
| Reciprocating | Yes |
| Rod 1 Diameter | 1 in |