SXH0012B
This product has been discontinued.
SXH0012B
| Adjustable Stroke | Yes |
| Application | Pneumatic Medium Duty application |
| Bore diameter | 1.5 in |
| Brand | Danfoss |
| Construction type | Tie Rod |
| Cushion Location | Head 1-Cap 1 |
| Cushions | Cushioned both ends |
| Model Code | LR5C-1.50X33.50-B-0.63-2-N-N-N-1-1 |
| Mounting style | Cap Clevis |
| Net Stroke Length | 12 in |
| Non-Rotating | Yes |
| Piston Seal Material | Nitrile |
| Piston Seal Type | PolyPak |
| Port Location | Head 1-Cap 1 |
| Port Type | NPTF |
| Product Height | 2 in |
| Product Length/Depth | 39.75 in |
| Product Type | Tie-Rod |
| Product Volume | 159 in³ |
| Product Weight | 10.4 lb |
| Product Width | 2 in |