SXH0012N
This product has been discontinued.
SXH0012N
| Adjustable Stroke | Yes |
| Application | Pneumatic Medium Duty application |
| Bore diameter | 3.25 in |
| Construction type | Tie Rod |
| Cushion Location | Head 2-Cap 2 |
| Cushions | Cushioned both ends |
| Model Code | RE01GH5N1KR12000 |
| Mounting style | Side Lug |
| Net Stroke Length | 12 in |
| Non-Rotating | Yes |
| Piston Seal Material | Nitrile |
| Piston Seal Type | Nitrile lip-type |
| Port Location | Head 1-Cap 1 |
| Port Type | NPTF |
| Product Height | 3.75 in |
| Product Length/Depth | 19.8 in |
| Product Type | Tie-Rod |
| Product Volume | 426.938 in³ |
| Product Weight | 23.6 lb |
| Product Width | 5.75 in |
| Reciprocating | Yes |
| Rod 1 Diameter | 1.375 in |