SXH0013C
This product has been discontinued.
SXH0013C
| Adjustable Stroke | Yes |
| Application | Hydraulic heavy duty application |
| Bore diameter | 4 in |
| Construction type | Tie Rod |
| Cushion Location | Head 3-Cap 3 |
| Cushions | Cushioned both ends |
| Feature | Durable and reliableInnovative safety featuresComprehensive size options |
| Model Code | NZ10HL5T1RW130PF |
| Mounting style | Cap Clevis |
| Net Stroke Length | 13 in |
| Non-Rotating | No |
| Piston Seal Material | Viton-A |
| Piston Seal Type | Viton wiper double-lipped |
| Port Location | Head 2-Cap 2 |
| Port Type | NPTF |
| Product Height | 5 in |
| Product Length/Depth | 24.8 in |
| Product Type | Tie-Rod |
| Product Volume | 620 in³ |
| Product Weight | 74.1 lb |
| Product Width | 5 in |
| Reciprocating | Yes |
| Rod 1 Diameter | 1.75 in |