SXH0014C
This product has been discontinued.
SXH0014C
| Adjustable Stroke | Yes |
| Application | Hydraulic medium duty application |
| Bore diameter | 2.5 in |
| Brand | Danfoss |
| Construction type | Tie Rod |
| Cushion Location | Head 1-Cap 1 |
| Cushions | Non-cushioned |
| Model Code | HR5F-2.50X14.00-N-1.00-4-N-V-V-1-1 |
| Mounting style | Head Rectangular flange |
| Net Stroke Length | 14 in |
| Non-Rotating | No |
| Piston Seal Material | Viton-A |
| Piston Seal Type | Viton lip-type |
| Port Location | Head 1-Cap 1 |
| Port Type | NPTF |
| Product Height | 3 in |
| Product Length/Depth | 19.8125 in |
| Product Type | Tie-Rod |
| Product Volume | 274.898 in³ |
| Product Weight | 14.2 lb |
| Product Width | 4.625 in |
| Reciprocating | Yes |
| Rod 1 Diameter | 1 in |