SXH0014H
This product has been discontinued.
SXH0014H
| Adjustable Stroke | Yes |
| Application | Hydraulic heavy duty application |
| Bore diameter | 8 in |
| Construction type | Tie Rod |
| Cushion Location | None |
| Cushions | Non-cushioned |
| Feature | Durable and reliableInnovative safety featuresComprehensive size options |
| Model Code | NZ08NZ5N5KA02000 |
| Mounting style | Head Square flange |
| Net Stroke Length | 2 in |
| Non-Rotating | No |
| Piston Seal Material | Nitrile |
| Piston Seal Type | Nitrile lip-type |
| Port Location | Head 1-Cap 1 |
| Port Type | NFPA Standard SAE/UN |
| Product Height | 14 in |
| Product Length/Depth | 20 in |
| Product Type | Tie-Rod |
| Product Volume | 3920 in³ |
| Product Weight | 298.7 lb |
| Product Width | 14 in |
| Reciprocating | Yes |
| Rod 1 Diameter | 5 in |