SXH0015L
This product has been discontinued.
SXH0015L
| Adjustable Stroke | Yes |
| Application | Hydraulic heavy duty application |
| Bore diameter | 1.5 in |
| Construction type | Tie Rod |
| Cushion Location | None |
| Cushions | Non-cushioned |
| Feature | Durable and reliableInnovative safety featuresComprehensive size options |
| Model Code | NZ17CC2N1WA01800 |
| Mounting style | Head Trunnion |
| Net Stroke Length | 1.5 in |
| Non-Rotating | No |
| Piston Seal Material | Nitrile |
| Piston Seal Type | Nitrile lip-type |
| Port Location | Head 3-Cap 3 |
| Port Type | NPTF |
| Product Height | 2.5 in |
| Product Length/Depth | 7.78 in |
| Product Type | Tie-Rod |
| Product Volume | 87.525 in³ |
| Product Weight | 8.6 lb |
| Product Width | 4.5 in |