SXH0015P
This product has been discontinued.
SXH0015P
| Adjustable Stroke | Yes |
| Application | Hydraulic medium duty application |
| Bore diameter | 1.5 in |
| Brand | Danfoss |
| Construction type | Tie Rod |
| Cushions | Non-cushioned |
| Model Code | HR5C-1.50X6.00-N-0.63-2-N-H-N-1-1 |
| Mounting style | Cap Clevis |
| Net Stroke Length | 6 in |
| Non-Rotating | No |
| Piston Seal Material | Nitrile |
| Piston Seal Type | Nitrile lip-type |
| Port Location | Head 1-Cap 1 |
| Port Type | NPTF |
| Product Height | 2 in |
| Product Length/Depth | 12.625 in |
| Product Type | Tie-Rod |
| Product Volume | 50.5 in³ |
| Product Weight | 5.1 lb |
| Product Width | 2 in |