SXH001K5
This product has been discontinued.
SXH001K5
| Adjustable Stroke | Yes |
| Application | Pneumatic Medium Duty application |
| Bore diameter | 1.5 in |
| Brand | Danfoss |
| Construction type | Tie Rod |
| Cushion Location | Head 2-Cap 2 |
| Cushions | Non-cushioned |
| Model Code | LA5F-1.50X7.50-B-0.63-2-N-N-S-1-1 |
| Mounting style | Head Rectangular flange |
| Net Stroke Length | 3 in |
| Non-Rotating | Yes |
| Piston Seal Material | Viton-A/Nitrile |
| Piston Seal Type | Low Breakaway Teflon Radial w/ Wearbands |
| Port Location | Head 1-Cap 1 |
| Port Type | NPTF |
| Product Height | 2 in |
| Product Length/Depth | 12.81 in |
| Product Type | Tie-Rod |
| Product Volume | 99.406 in³ |
| Product Weight | 11 lb |
| Product Width | 3.88 in |