SXH001N5
This product has been discontinued.
SXH001N5
Product specifications
Characteristic | Value |
|---|---|
| Adjustable Stroke | Yes |
| Application | Hydraulic medium duty application |
| Bore diameter | 1.5 in |
| Brand | Danfoss |
| Chrome Plated Bore | Yes |
| Close Stroke Tolerances | No |
| Construction type | Tie Rod |
| Cushion Location | Head 2-Cap 2 |
| Cushions | Cushioned both ends |
| Model Code | HR5DC-1.50X0.50-B-0.63-4-S-N-N-2-1 |
| Mounting style | Detachable Clevis |
| Net Stroke Length | .5 in |
| Non-Rotating | No |
| Piston Seal Material | Nitrile |
| Piston Seal Type | Nitrile lip-type |
| Port Location | Head 2-Cap 1 |
| Port Type | SAE/UN O-ring |
| Product Height | 2 in |
| Product Length/Depth | 7.125 in |
| Product Type | Tie-Rod |
| Product Volume | 28.5 in³ |
| Product Weight | 4.1 lb |
| Product Width | 2 in |