SXH0025N
This product has been discontinued.
SXH0025N
| Adjustable Stroke | Yes |
| Application | Hydraulic medium duty application |
| Bore diameter | 2.5 in |
| Construction type | Tie Rod |
| Cushion Location | None |
| Cushions | Non-cushioned |
| Model Code | RF10EH5N3KA36000 |
| Mounting style | Cap Clevis |
| Net Stroke Length | 36 in |
| Non-Rotating | No |
| Piston Seal Material | Nitrile |
| Piston Seal Type | Nitrile lip-type |
| Port Location | Head 1-Cap 1 |
| Port Type | SAE/UN O-ring |
| Product Height | 3 in |
| Product Length/Depth | 44.25 in |
| Product Type | Tie-Rod |
| Product Volume | 398.25 in³ |
| Product Weight | 17.2 lb |
| Product Width | 3 in |
| Reciprocating | Yes |
| Rod 1 Diameter | 1.375 in |