SXH0025P
This product has been discontinued.
SXH0025P
| Adjustable Stroke | Yes |
| Application | Hydraulic heavy duty application |
| Bore diameter | 2.5 in |
| Construction type | Tie Rod |
| Cushion Location | Head 2-Cap 2 |
| Cushions | Cushioned both ends |
| Feature | Durable and reliableInnovative safety featuresComprehensive size options |
| Model Code | NZ07EH5N4KR15000 |
| Mounting style | Head Rectangular flange |
| Net Stroke Length | 15 in |
| Non-Rotating | No |
| Piston Seal Material | Nitrile |
| Piston Seal Type | Nitrile lip-type |
| Port Location | Head 1-Cap 1 |
| Port Type | Oversize SAE/UN O-ring |
| Product Height | 3.5 in |
| Product Length/Depth | 23.53 in |
| Product Type | Tie-Rod |
| Product Volume | 461.188 in³ |
| Product Weight | 31.8 lb |
| Product Width | 5.6 in |
| Reciprocating | Yes |
| Rod 1 Diameter | 1.375 in |